"SZKOŁA TO NASZ WSPÓLNY DOM..."

- J. W. Dawid -

Dane teleadresowe

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Adeli Goszczyńskiej we Wszeborach

Wszebory, ul. Trakt Napoleoński 45, 05-252 Dąbrówka
tel: (29) 757-80-18
kom. 515-788-561 - sekretariat
e-mail: dyrektor@spwszebory.edu.pl, sekretariat@spwszebory.edu.pl
www: http://spww.dabrowka.net.pl, http://spwszebory.edu.pl

Dyrektor - Małgorzata Szczepanik, tel: 515-788-563

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 1918-2018

(Zam: 22.11.2018 r., godz. 17.39)
100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
W tym roku szkolnym Narodowe Święto Niepodległości obchodziliśmy w sposób wyjątkowy, by radośnie i godnie uczcić 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W świąteczny i patriotyczny nastrój wprowadzili nas uczniowie klasy VIII oraz szkolne reprezentantki w V Konkursie Muzycznym „Skąd znam tę twarz?”. Uczniowie klasy VIII odczytali wybrane fragmenty „Pana Tadeusz” Adama Mickiewicza, który to utwór wybrali z Listy 44 tekstów Antologii Niepodległości, włączając się tym samym w zainaugurowaną przez Parę Prezydencką akcję Narodowego Czytania. Zaś wokalistki koła wokalnego wykonały przedpremierowo konkursowe piosenki i pieśni patriotyczne.
Po krótkiej przerwie, w czasie której uczniowie mogli nie tylko podziwiać, ale też poczęstować się, „patriotycznymi ciastkami”, które, specjalnie na tę okazję, upiekli i ozdobili kolorami polskiej flagi, członkowie koła wolontariatu; odbyło się wspólne śpiewanie polskich pieśni patriotycznych.
O godzinie 11.11 odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego, rozpoczynając główną część szkolnych uroczystości oraz dołączając do akcji „Rekord dla Niepodległej”, ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wstępem do części artystycznej były przemówienia napisane i wygłoszone przez Natalię Kryśkiewicz i Miłosza Herner z klasy VIII na temat znaczenia niepodległości i patriotyzmu w życiu współczesnych nastolatków.
Następnie członkowie kół teatralnego i wokalnego zaprezentowali spektakl teatralny „Niepodległość znaczy wolność, słowa najpiękniejsze”. Młodzi aktorzy w strojach z epoki przypomnieli w krótkich scenkach historycznych polskie drogi do wolności, a członkowie koła wokalnego wzbogacili występy teatralne pięknym wykonaniem pieśni patriotycznych. Klamrą łączącą historyczne scenki ze współczesnym znaczeniem słowa patriotyzm były dwie wyjątkowe piosenki „Niepodległość trudne słowo”, której fragment był mottem uroczystości, oraz „Ojczyzna” Marka Grechuty.
Po spektaklu teatralnym panie Joanna Wójcik i Renata Szczapa ogłosiły wyniki szkolnych konkursów o tematyce patriotycznej. W konkursie wiedzy pod hasłem „Symbole bliskie sercu Polaka” nagrodzono troje uczniów z klasy III oraz sześcioro z klas IV-V, którzy zdobyli maksymalną liczbę punktów: Mateusza Czyżak, Kingę Pęgier i Martę Pęgier oraz Oliwię Jeziurską, Aleksandrę Matuszewską, Gabrielę Mędrzycką, Julię Parnicka, Zuzannę Teodorczyk i Annę Wrona. W konkursie plastycznym „Plakat upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości” nagrodzono dziewięcioro uczniów w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii klas I-III Amelia Wójcik zajęła I miejsce, Amelia Burdelas II, a Natalia Krzyżanowska III miejsce. W kategorii klas IV-V Łucja Bartkiewicz zajęła I miejsce, Paulina Szczapa II, a III miejsce ex aequo Karolina Rasińska i Oskar Kryśkiewicz . W kategorii klas VI-VIII Maja Mościcka zajęła I miejsce, Natalia Szlom II, a III miejsce ex aequo Emilia Bober Dominika Damięcka. Nagrodzone prace można było oglądać na gazetce w korytarzu szkolnym.
Po części oficjalnej udaliśmy się na plac przed szkołą, gdzie posadziliśmy „Dąb Niepodległości”, by na pamiątkę tej szczególnej rocznicy rósł wraz z kolejnymi pokoleniami młodych Polaków, uczęszczających do naszej szkoły.
Zwieńczeniem szkolnych obchodów tego wyjątkowego Święta było zwiedzanie wystawy pamiątek historycznych zgromadzonych przez uczniów, wśród których można było podziwiać między innymi monety z okresu dwudziestolecia międzywojennego, czy też przedwojenny drewniany piórnik szkolny. Ekspozycję wzbogacała prezentacja historyczna przygotowana przez uczniów klasy VII oraz drzewa genealogiczne, które wykonali uczniowie klas IV.

Zapraszamy do obejrzenia galerii foto.

Statystyka strony

Strona oglądana: 188 razy.

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /lib/sql.class.php on line 36

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /lib/sql.class.php on line 36

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /lib/sql.class.php on line 36

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /lib/sql.class.php on line 36

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /lib/sql.class.php on line 36

Rejestr zmian

Wytworzył:Iwona Waliszewska, data: 22.11.2018 r., godz. 17.39
Wprowadził:Nieznany, data: 22.11.2018 r., godz. 17.39
Ostatnia aktualizacja:Nieznany, data: 25.11.2018 r., godz. 17.22
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
25.11.2018 r., godz. 17.22NieznanyEdycja strony
22.11.2018 r., godz. 19.13NieznanyEdycja strony
22.11.2018 r., godz. 17.39NieznanyDodanie strony

Copyright

© 2010 Szkoła Podstawowa we Wszeborach
Zawartość merytoryczna: Szkoła Podstawowa we Wszeborach, e-mail: spwszebory@dabrowka.net.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 1 grudnia 2010 r.